There are no upcoming events.
There are no current events.
Rahvusarhiivi uurijatunnis järgmisel kolmapäeval, 8. märtsil kell 15 räägib Rahvusarhiivi Tallinna kogumisosakonna juhataja Tiiu Kravtsev väliseesti arhiivikeskustest ning tutvustab meie väliseesti kollektsiooni ja koostööd kogukondadega.
Uurijatund on seekord ette salvestatud ja seda saab näha Rahvusarhiivi YouTube’i kanalil alates 8. märtsist kell 15. Vaatajate küsimustele vastame video kommentaarides. Kes soovib saada meeldetuletust koos lingiga vahetult enne sündmuse toimumist, sel palume uurijatundi registreeruda veebivormi kaudu.
Uue aasta esimeses uurijatunnis kolmapäeval, 11. jaanuaril kell 15 räägib Rahvusarhiivi digitaalaarhiivi andmekogude arhiveerimise valdkonnajuht Koit Saarevet Rahvusarhiivi digitaalarhiivi minevikust, olevikust ja tulevikust. Vastuse leiavad küsimused mis on digiarhiiv, millega digiarhiiv tegeleb ja milline on (digi)arhiivinduse tulevik.
Tasuta toimuvast uurijatunnist on võimalik osa saada otseülekandes Rahvusarhiivi YouTube’i kanalil, samuti ootame huvilisi Rahvusarhiivi Tallinna õppeklassi Madara 24.
Kui soovite saada meeldetuletust vahetult enne sündmuse toimumist, siis palume uurijatundi registreeruda veebivormi kaudu: https://www.ra.ee/kulastajale/uurijatund/. Lisateave: arhiivikool.tallinn@ra.ee.
Kuidas korrastada perekonnaarhiivi
Kevadhooaja viimases uurijatunnis anname nõu, kuidas juba tekkinud või alles loodavat perekonnaarhiivi korrastada arhiivitöö parima praktika järgi. Tartu kogumisosakonna arhivaar Lea Teedema selgitab: “Tutvustan uurijatunnis osalejaile, millest alustada perekonnaarhiivi korrastamist, kes või mis on arhiivimoodustaja ning mis on dokumentide ja fotode füüsilise korrastamise, kirjeldamise ja säilitamise üldised põhimõtted“.
Uurijatund toimub kolmapäeval, 11. mail algusega kell 15 üksnes Zoomi keskkonnas, ülekandeks vajaliku lingi saamiseks palume igal huvilisel täita registreerimisvorm.
Kõik huvilised on lahkelt oodatud!
Lisainfo ja küsimused: sven.lepa@ra.ee
28. aprillil algusega kell 17.00 toimub Tallinnas, Madara 24 õppeklassis Rahvusarhiivi järjekordne teadusõhtu, kus esineb Meremuuseumi teadur Arto Oll ettekandega “Eesti Merejõud 1918-1940: laevastiku arengud ja nägemused tulevikusõjast”.
Eesti Merejõud moodustati juba Vabadussõjas 1918. aastal, kus väeliik andis märkimisväärse panuse väikeriigi iseseisvuse säilimisele. Tehniliselt keeruline väeliik ehitati sõjaseisukorras üles lühikese ajaga, ning arvestades riiklike vajadustega. Kahe maailmasõja vaheline periood kujunes tehnika ja sõjarelvastuse arengu seisukohast äärmiselt muutlikuks. Seega tuli Eesti mereväelastel ennast pidevalt harida ning kursis olla maailmas toimuvaga. Vastavalt sellele sõnastati Eesti kaitseks mitmeid merekaitsekontseptsioone, moderniseeriti sõjalaevastikku ühes relvastusega ning harjutati teiste väeliikidega koostööd. Merevägi oli ainuke väeliik, mis andis võimaluse teha sõjalist koostööd ka naaberriikidega. Samuti panustati luurevaldkonda, mistõttu omati head ülevaadet potentsiaalsete vastaste kavatsustest ja võimekusest. Piiratud ressurssidega väikeriik pidi hoolikalt valima, milliste ressurssidega saaks Eestile pakkuda kõige optimaalsemat merekaitset. Kas Eesti Merejõud olid 1940. aasta seisuga stagneerunud või oli siiski tegemist innovaatilise väeliigiga, mis analüüsis maailma meresõjanduses toimuvat ning arvestas tuleviku sõda ratsionaalselt?
Kõigil osalejatel palume registreeruda antud vormi kasutades, märkides ära, kas tulete kohale või kuulate meid otseülekandes. Ülekande lingi saadame paar päeva enne toimumist.
Kõik huvilised on lahkelt oodatud!
Lisainfo ja küsimused: arhiivikool.tallinn@ra.ee, 693 8658
Eesti Genealoogia Seltsi Tallinna osakonna jaanuarikuu üritus toimub, laupäeval, 11.01.2020 kell 11.00.
Ettekande peategelane on Paul Ibis. Ümbermaailmareisist osavõtnu, kelle isik on Eestimaal jäänud peaaegu tundmatuks, kuid kelle uurimus hommikumaa saare Formosa pärismaalaste etnograafia ja lingvistika kohta ning uurija traagiline elulugu on tuntud nii seal kaugel saarel kui ka Euroopa orientalistide seas.
Paul Ibisest ja teistest huvitavatest leidudest oma sugupuus, lisaks ka teiste Järva-Peetri kihelkonna sugupuude uurimisest räägib Andres Kruusmaa Järvamaa Muuseumisõprade Seltsist.
Are Saarne
EGeS Tallinna piirkonna juht
2020. aasta esimene uurijatund toimub kolmapäeval, 8. jaanuaril kell 15 Tartus. Uurijatunnis tutvustab arhivaar Liina Lõhmus pereloo uurimisega alustamise võimalusi ja peamisi arhiiviallikaid, millele uurimistöös tugineda.
Uurijatund on tasuta, palume igal huvilisel täita vaid registreerimisvorm. Lähem teave: Kadri Tooming, 738 7519. Uurijatund toimub Rahvusarhiivi peahoones Tartus, Nooruse 3. Kõik huvilised on väga oodatud!
Olete oodatud Rahvusarhiivi Vabadussõja ühisloome pidulikule avamisele
7. jaanuaril 2020 kell 18
Rahvusarhiivi Madara majas (Madara 24, Tallinn)
- Avasõnad
- Ajaloolane Ago Pajuri loeng Eesti Vabadussõjast
- Vabadussõja ühisloome tutvustus
- Soovijatele ekskursioon arhiivi tagatubadesse
NB! Parema korralduse huvides palume oma osalemisest teada anda siin.
Üritusele liigub ka tasuta eribuss marsruudil Tartu-Tallinn-Tartu.
Alustame uuel aastal taas päris algusest ning Liina Maadla ja Tiina Männapsoo tutvustavad Rahvusarhiivi iseteeninduse keskkonda VAU ja peamist otsisüsteemi AIS.
Uurijatund toimub iga kuu kolmandal kolmapäeval algusega kell 15.00 Rahvusarhiivi hoones Madara 24, Tallinnas.
Uurijatunnis tutvustame nii Rahvusarhiivi kui ka teiste asutuste-organisatsioonide andmebaase ning jagame praktilisi nõuandeid nende kasutamiseks.
Iga uurijatund on pühendatud kindlale teemale.
Uurijatundi palume registreerida kasutades registreerimisvormi. Küsimuste puhul palume kasutada registreerimisvormi või helistada telefonil 6938658 (Tiina Männapsoo).
Eesti Genealoogia Seltsi Tallinna osakonna
jaanuarikuu üritus toimub tavapärases kohas ehk siis nüüd nimetusega Tallinna Toomkool, Rüütli 6, laupäeval, 12.01.2019 kell 11.00.
Kõik me oleme arhiivides käinud aga:
kuidas arhiivides praktiliselt ja kiiremini orienteeruda uuenevates erinevates andmebaasides VAU keskkonnas, ka AIS Rahvusarhiivi infosüsteemi andmebaasist ja paljugi kasulikke ja praktilisi näpunäiteid, et mitte liigselt aega raisata oma otsingute peale.
Sellest tuleb rääkima Eesti Rahvusarhiivi arhiivipedagoog – arhivaar Tiina Männapsoo.