Peaminister Jüri Ratas asetas pärja Mihkli kalmistul vabadussõja sangarite monumendile ja meenutas lühikeses sõnavõtus Koonga vallas talupoja peres sündinud ja siinsamas puhkavat Mihkel Lülli, kelle panus Eesti riikluse sündi oli suur.
Petrogradis 1917. aasta 8. aprillil toimunud eestlaste marsi järel olevat Lüll põrutanud rusikaga tollase Venemaa valitsusjuhi vürst Lvovi lauale ja nõudnud Eestile autonoomia andmise seaduse täitmist. Ajutine valitsus kinnitaski 12. aprillil 1917 Eesti autonoomia seaduse eelnõu ja Eesti rahvuslik maa-ala ühendati üheks kubermanguks.Austust sangaritele väljendas oma sõnavõtus EELK peapiiskop Urmas Viilma, kes nentis, et me ei pea oma mälu maha salgama, kuigi vahel tundub parem suu kinni hoida.
Auvalves vabadussõja ausamba juures seisid kaitseliitlased, kodutütred, noorkotkad.
Mihkli kirik oli “EV 100” proloogi ootel puupüsti täis: arvatavalt inimest 300 oli tulnud tänaujumaleenistusele ja rahvusmeeskoori kontserdile „Tasase maa laul”, mille vahetekste tsüklist „Vaimude saar” luges näitleja Uku Uusberg.
Kohal olid president Arnold Rüütel, riigikogu ja valitsuse esindajad, Pärnu maavanem Kalev Kaljuste ja Lääne maavanem Neeme Suur.
Peaminister kõneles ajaloolisest päevast, 12. aprillist 1917, mil Eesti- ja Liivimaa kubermang ühendati Eestimaaks. Peapiiskop Viilma rääkis seosest Soontagana kandiga ja möönis, et Mihkli kirik on kestnud 800 aastat ja kuigi pühakoda on veidi kulunud ja väsinud välimusega, on see kõige kestlikum hoone kunagisel kubermangupiiril.
Paaritunnise liturgia ja tänuaplausiga lõppenud kontserdi järel väga hea akustikaga kirikus suundus rahvas vaatama mälestuskivi avamist ja seda, kuidas peaminister ja peapiiskop tamme istutavad. Vahepeal oli ilm pööranud oma pahurama poole ja sadas tihedat aprillivihma. Koonga vallavanem Mikk Pikkmets oli uhke selle üle, et Eesti vabariigi 100 aasta juubeli üritused algasid just Mihklist ja selle kinnituseks avas ta pastoraadi esisel platsil maakivile kinnitatud plaadi, millel kuupäev 12. aprill 2017. Mihkli on esimene küla riigis, kus “EV 100” logoga mälestusplaat on juba avatud tähtsa sündmuse toimumise kinnitusena.
Suure telgi all jagasid naiskodukaitsjad suppi, mille eest hoolitsesid kaitseliitlased. Vihm surus ülevas meeleolus rahva telgi varju ühtseks pereks, mille hulgas laskis boršil hea maitsta peaministergi.