Muusik Marju Marynel Kuut suri 10. aprillil 76aastaselt.
Omaksed teatavad kurbusega, et 10. aprillil suri oma Rootsi kodus armastatud muusik ja laulja Marju Kuut.
Olavi Pihlamägi sõnul olid Marjul viimasel ajal terviseprobleemid. „Kurb, aga see ei ole väga üllatav, sest ta oli tervisega kimpus,“ kommenteerib Pihlamägi.
Aasta eest rääkis Ivo Linna, et Marju on väga särav ja isepäine naine. „Isepäine oli ta ka lauljana ja mulle tundus, et oma ettearvamatuse tõttu teda natuke isegi kardeti,“ rääkis Ivo Linna toona Õhtulehele. „Ent see, mis ta laval tegi, oli puhas kuld. Eesti naislauljate peres on Marju Kuut üks kõige säravamaid tähti, seal pole mingit kahtlust. Tema suurust näitab ka see, et tema laule mängitakse tänagi, 50 ja enamgi aastat hiljem. See on kullafond ja raudvara. See on klassika ja see jääb,“ kiitis Linna.
Reet Linna meenutas möödunud aastal, kuidas ta vaatas Marju sünnipäeval üle temaga 2007. aastal tehtud „Tähelaeva“ Eesti Televisioonis, kus saatejuhiks oli Diana Lorents. „Kummalisel kombel nägin seda saadet vaadates Marjut palju sügavamalt. Avastasin tema selliseid hingenüansse, milliseid ma varem kas ei olnud osanud näha või olin nendest mööda vaadanud. Kuigi tunnen teda juba pool sajandit,“ tõdes Reet aasta eest, kes koos Marju, Lagle Alpiuse ja Elle Kalmoga moodustasid aastatel 1971–1972 tegutsenud populaarse naiskvarteti MERL, mis sai nime lauljannade eesnimede esitähtedest. „Saadet üle vaadates tõdesin taas, kui ausalt Marju endast rääkis ning milline hingeline sugulus oli tal oma poja Ukuga. Marju ja Uku olid nagu üks inimene,“ rääkis Reet.
Reeda sõnul oli Marju pühendanud oma elu sellele, et Uku aastate jooksul arvutisse kirjutatud muusika uuesti kuulajani jõuaks. „Ta ennistab ja renoveerib Uku lugusid ning üritab neid plaatidele panna. Seda muusikat on päris palju ja Marju on andnud välja juba mitu plaati Uku muusikaga. Nii nagu Marju oli oma lauludega ajast ees, on seda ka Uku kirjutatud muusika,“ rääkis Reet toona. „Minu meelest on Uku Marjule justkui elutöö. Üksi, nagu ta seal Stockholmis on… just poja helilooming on see, millega ta päevast päeva tegeleb. See, mis Marjut elus hoiab, on Uku arvutisse kirjutatud muusika,“ ütles Reet Linna.
1965. aastal nimetas mainekas džässiajakiri Down Beat Marju Kuuti Nõukogude Liidu parimaks džässilauljatariks. Kuut oli 1970. aastate menuansamblite MERL ja MIR laulja.
Marju Kuut on töötanud varieteedes nagu Astoria, Tallinn ja Viru. 1971. aastal osales ta mängufilmis „Varastati Vana Toomas“ ja Vanemuise teatri rokkooperis „Imelugu“.
Austatud muusiku salvestisi on mitmekümnel kogumikplaadil ja paljudel sooloplaatidel, muu hulgas vanade hittidega CD-plaadid „Raagus sõnad“ (2005) ja „Marju Marynel Kuut“ (2006).
Marju Kuut pälvis 2006. aastal Eesti muusikaauhindade galal elutööpreemia panuse eest Eesti muusikasse. 2021. aastal pälvis ta presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.
1980. aastal emigreerus ta Rootsi. Selleks ajaks oli ta salvestanud Eesti Raadios ja Eesti Televisioonis üle 500 laulu.
Aastatel 1981–1989 töötas ta produtsendina IBRA Radios ning andis kontserte. 1988–1991 tegi Kuut koostööd firmaga Warner Bros, olles noorte talentide salvestaja, helilooja, muusika arranžeerija ja produtsent. Aastatel 1991–2005 esines ta reisilaevadel.
2000. aastal alustas Kuut tegevust DJ-na (DJ-MEK) ööklubides, mängides seal kõige enam džässi, funk’i, dance’i ja R&B-d ning house-muusikat.
2008. aastal osales ta Mrs Corbie rollis Heikki Sarmanto džässooperis „Manon“.