Suri Lihula lilltikandimeister Maie Roos | Lääne Elu

Maie Roos. 7. juuli 1933-21. juuni 2021. Arhiiv

21. juuni hommikul suri 87aastasena Lihula lilltikandi meister, Läänemaa kultuurkapitali elutööpreemia laureaat, pärandihoidja aastaahinna laureaat ja Lihula aukodanik Maie Roos.

Maie Roos oli sündinud 7. juulil 1933 kunagises Varbla vallas Massumetsa külas. Käsitööd hakkas ta tegema juba tüdrukuna, esimesed pisted õpetas selgeks ema.

Tikkis Maie Roos terve elu – roositud kindaid, patju, rahvarõivaseelikuid, mille ta tegi otsast lõpuni ise valmis. Eriti väärtuslikud on tema Lihula lilltikandis tekid. Ta taaselaustas vanu ja lõi ise uusi mustreid ning tikkis teki aastas.

Maie Roos oli üks Lihula lilltikandi seltsi loojaid ja aktiivseid liikmeid ning üks Lihula lillkirja festivali korraldajaid. Tema käe all on õppinud tikkima terve hulk uusi käsitöömeistreid.

Maie Roos on 2014 ilmunud raamatu „Lihula lilltikand. Õpetus. Mustrid. Inspiratsioon” üks autoreid. Lihula lilltikand on kantud Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, lilltikandi meistrina on seal märgitud Maie Roos.

2017 sai Maie Roos aasta pärandihoidja auhinna, mida annavad välja Eesti rahvakunsti ja käsitöö liit ning rahvakultuuri keskus. 2016 sai Maie Roos Lihula aukodaniku tiitli. Samal aastal pälvis ta Läänemaa kultuurkapitali elutööpreemia.

„Ma loodan, et Lihula lilltikand elab ja särab veel vähemalt sadakond aastat,” ütles Maie Roos Lääne Elule 2016 augustis, kui Lihula mõisas avati tema roositud tekkide näitus.

Allikas: Suri Lihula lilltikandimeister Maie Roos | Lääne Elu